Як оформити спадщину Печать E-mail
Як оформити спадщину.
 
У кожної людини настає час, коли в родині хтось із рідних помирає. Більшість у такій ситуації відчувають у зв'язку з цим величезний стрес. Люди не можуть, або не хочуть обговорювати питання оформлення у власність майна померлого, і не завжди точно та оперативно отримують  важливу інформацію щодо порядку та строків оформлення спадщини. Для уникнення будь-яких ускладнень з цього приводу і пропоную Вам невеличку консультативну статтю.

І так, відповідно до чинного законодавства, а саме - Цивільного Кодексу України, спадкоємцем або спадкоємцями визнаються особи, які перебували з померлим у родинних відносинах – такий вид спадкування називається «за законом» або особи, які мають заповіт – це є спадкування за заповітом, у останньому випадку родинних стосунків може й не бути.

Багато хто вважає, що написання заповіту вирішить всі спірні питання. Мовляв, написали на мене заповіт і все тепер буде належати тільки мені. На жаль, змушена Вас засмутити: заповіт не завжди дає можливість переоформити вказане майно повністю на особу, на користь якої його складено. Навіть при наявності заповіту, Ви можете бути не одноосібним спадкоємцем. До всього іншого, заповіт – така угода, яка дуже просто скасовується. Досить заповідачу піти до нотаріуса, який засвідчував даний документ (або до будь-якого іншого нотаріуса, як приватного так і державного) і, написати заяву про скасування чинного заповіту або написати новий заповіт, який теж скасовує дію попереднього заповіту. Тому особливо не сподівайтеся на даний вид документа.

Запамятайте! Протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця необхідно подати заяву про прийняття спадщини або відмову від спадщини. Така заява повинна бути подана особисто спадкоємцем і посвідчена нотаріусом. Якщо спадкоємець постійно проживав на день смерті спадкодавця разом з ним (про це зазначено в будинковій книзі, паспорті), то він може не подавати заяву про прийняття спадщини, так як фактично спадщина вважається прийнятою. Однак варто зазначити, що в будь-якому випадку необхідно звернутися до нотаріуса для того, щоб пересвідчитися, чи у спадкоємця є достатньо підстав для видачі йому Свідоцтва про право на спадщину. Тобто переконатися, чи немає помилок у документах, що встановлюють родинний зв’язок, чи достатньо документів про право власності на спадкове майно у самого померлого. На практиці часто мають місце випадки, коли для видачі Свідоцтва про право на спадщину нотаріусу необхідно пред’явити рішення суду про встановлення родинних відносин, бо у спадкоємців їх немає, або є розбіжності у прізвищах, іменах і т. д. Тобто віднестися до цієї процедури слід серйозно вже з самого початку щоб у подальшому не обтяжувати себе набагато більшими клопотами та матеріальними витратами, які прийдеться робити поновлюючи пропущені строки.

Якщо спадкодавець не залишив заповіту, то спадкування відбувається за законом. В першу чергу спадкують діти спадкодавця, дружина (чоловік) та батьки. Має право спадкувати також дитина, яка народилася після смерті спадкодавця, але була зачата за його життя. В другу чергу – рідні брати та сестри, дід та баба як з боку батька, так і з боку матері. В третю чергу – рідні дядько та тітка спадкодавця. В четверту чергу – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю, не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини. В п’яту чергу – інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення, а також утриманці спадкодавця. Закон передбачив також спадкування за спадковою трансмісією та по праву представлення. За загальним правилом, при спадкуванні розміри часток спадкоємців за законом є рівними. До спадкування наступна черга закликається лише у разі відсутності спадкоємців за попередньою чергою. Наприклад, рідні дядько та тітка померлого – спадкоємці третьої черги – закликаються до спадкування у випадку, коли у померлого немає дружини, дітей, батьків – спадкоємців першої черги, а також немає рідного брата та сестри, діда та баби – спадкоємців другої черги.

Якщо Ви вчасно не прийняли спадщину, тобто не подали відповідну заяву до нотаріуса протягом шести місяців з дати смерті особи, то строк подачі такої заяви вважається пропущеним і тоді залишається лише один вихід – звертатися до суду з заявою про поновлення строку на прийняття спадщини, звичайно, якщо у Вас є для цього поважні причини.
Для оформлення права власності на спадкове майно до нотаріуса необхідно подати такі документи:

    -  паспорт та ідентифікаційний код для встановлення особи і перевірки її дієздатності;
    -  документи, які підтверджують родинні відносини із спадкодавцем (копії та оригінали: свідоцтва про смерть, про шлюб, про народження дітей, про шлюб дітей,  які змінили прізвище після одруження та інше або витяги з актових записів);
    -  документ про склад сім'ї на підтвердження факту проживання однією сім'єю на момент смерті спадкодавця (будинкова книга або довідка з КРЕПу);
    -  документи, що підтверджують склад спадкового майна (у разі потреби — наявність оцінки спадкового майна);
    -  правовстановлюючі документи на нерухоме та рухоме майно (свідоцтво про право власності на житло, технічний паспорт на квартиру, договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, договір забудови та ін., в залежності від того як придбане спадкове майно).

 

 
Якщо у Вас виникають будь-які юридичні питання, звертайтеся за допомогою до адвоката Сьори Оксани Миколаївни за адресою:

м. Кіровоград, вул. Івана Олинського (Соціалістична), 68, оф. 2
Телефони: 095-337-44-63, 067-520-06-56.

Пишіть мені на електронну адресу:   Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript  

 

Контакты

  • контакты